כיצד משתלבים אנשי הכספים בעולם שוק ההון?

 

 

שוק ההון הוא שוק הקורץ לאנשים רבים הרואים בתחום דרך להשגת רווחים קלים, אולם המציאות אינה תמיד תואמת לציפיות. אמנם המשכורות לעובדים בשוק גבוהות יחסית, אולם גם דרישות העבודה והדרך להשגת העבודה הראשונה רצופים בתחרות קשה והיצע העולה על הביקוש. מי הם אותם אנשי הכספים, למה הם יכולים לצפות ממשכורתם וכיצד יוכלו למצוא עבודה?
מגמות שכר בשוק ההון
משכורות העובדים בשוק ההון תלויות לא מעט ביציבות ובמגמות השוררות בשוק זה. כאשר שוק ההון יציב או נמצא בעלייה, כך גם משכורותיהם של העובדים בתחום, כאשר הכלכלה אינה יציבה, המשכורות עלולות להיפגע.
בשנים האחרונות ניכרות מספר מגמות מרכזיות:
משכורותיהם של אנליסטים בעלי ניסיון עלו והתייצבו בעד 17%.
משכורותיהם של מנהלי השקעות בכירים עלו, אך היצע המשרות בתחום זה פחת עקב מיזוגים ורכישות.
היצע המשרות בתחום הבק-אופיס ובתחום משווקי ההשקעות ירד, לא חל שינוי ברמת המשכורות בתחומים אלו.
שכר אופייני למשרות שונות בשוק ההון
שוק ההון מציע מגוון משרות ותנאי השכר בהן משתנים. אחד המאפיינים של שוק זה הוא העלייה החדה ברמת המשכורות כאשר מדובר בבעלי ניסיון.

 

דוגמאות למשכורות המוצעות בשוק זה:

 
מנהל השקעות: ניהול תיקי השקעות של לקוחות וחברות, אחריות רבה.
מתחיל – 7,000-10,000
בכיר – 24,000 – 17,000

 
מנהל מחלקה – 36,000 – 24,000

 
אנליסט: בדיקה וניתוח ניירות ערך ודו”חות פיננסיים, ייעוץ כדאיות כלכלית וייעוץ בדבר רכישה ומכירה של ניירות ערך.
מתחיל – 6,000-11,000
בכיר – 22,000 – 18,000

 
מנהל מחלקת מחקר – 30,000 – 23,000

 
יועץ ומשווק השקעות: ייעוץ אילו ניירות ערך לרכוש או לשווק ניירות ערך אותן החברה עבורה עובד מנהלת.
מתחיל – 6,000-10,000
בכיר – 16,000-22,000

 
מנהל צוות משווקי השקעות – 16,000 – 12,000

 
טריידר: 17,000 – 6,000 (המשכורות הגבוהות למנוסים)
בק אופיס: 11,000 – 5,000 (המשכורות הגבוהות למנוסים)
כלכלן: 19,000 – 6,000 (המשכורות הגבוהות לבכירים)
סמנכ”ל כספים: 30,000 – 15,000 ככל שהחברה גדולה יותר כך גם המשכורות עולה.
חשבים \ רו”ח: 20,000 – 12,000 כאשר המשכורת תלויה הן בגודל החברה והן בכמות הניסיון.
חשבי שכר: 14,000 – 8,000 כתלות בגודל החברה.
מנהלי חשבונות: 9,000 – 5,000 כתלות בניסיון.

 
מה משפיע על היצע השכר בשוק ההון?
ישנם גורמים שונים המשפיעים על גובה השכר בשוק ההון. הראשון הוא הניסיון והוותק בעבודה, ככל שהניסיון רב יותר כך המשכורת עולה. כאשר מדובר במנהלי השקעות וטריידרים, גם הצלחות העבר נבחנות. ככל שהוצגו יותר הצלחות בעבר כך הביקוש יהיה רב יותר והשכר יעלה בהתאם.
השפעה נוספת היא של גודל החברה בה האדם מועסק. ככל שמדובר בחברה גדולה יותר כך עולות משכורותיהם של סמנכ”לי הכספים והחשבים. עבודה במשרד רו”ח רווחית פחות מעבודה בחברה. עבודה בפריפריה גוררת ירידה של כ-20% על המשכורות הצפויות.

 
איזו השכלה נדרשת מהעובדים בשוק ההון?
לרוב מקובל כי עובדים בשוק ההון המכוונים אל המשרות הרווחיות יותר של מנהלי השקעות, אנליסטים, יועצי השקעות וחשבים יסיימו תואר ראשון בכלכלה או במנהל עסקים, כאשר לבעלי תואר שני יש יתרון בקבלה לעבודה. מקצועות קרובים כסטטיסטיקה או משפטים גם הם יכולים לתרום לסיכויי הקבלה לעבודה.
כדי לקבל עבודה בתחומים רבים בשוק ההון, נדרש לעבור מבחנים ולעתים סטאז’ בתחום העיסוק. המבחנים אינם חלק מתוכנית הלימודים האקדמית ולעתים מגיעים כשנה נוספת לאחר לימודי הכלכלה או באופן נפרד כקורסים המכינים למעבר המבחנים הנדרשים. למרות שמבחינת משרד העבודה אדם אינו חייב ללמוד לתואר אקדמי כדי לעבוד בניהול השקעות אלא לעבור מבחנים וסטאז’ בלבד, קשה מאד להשיג עבודה ראשונית ללא תואר אקדמי.
למרות הדרישה להשכלה, ככל שהאדם צובר ניסיון כך ההשכלה הופכת למשמעותית פחות. טריידר שסיכן את כספיו במהלך הלימודים למבחנים והצליח, ימצא בדרישה גבוהה יותר יחסית לחברי הניסיון שעדיין לא הוכיחו את יכולתם בשוק ההון.

 
טיפים לקבלת עבודה בשוק ההון
קשה מאד למצוא עבודת סטאז’ בתחום כיוון שמרבית מקומות הסטאז’ תפוסים על ידי אנשי חברה שקודמו. ניתן להתחיל לעבוד בבנק או בבית השקעות ולצאת ממנו לקורס המקצועי, דבר אשר יבטיח מקום לסטאז’.
השוק תחרותי מאד. כדאי לשדר בטחון עצמי בשפת הגוף ובלבוש ולדעת לתת הופעה ולדבר ברהיטות. אנשים חזקים, לא תגובתיים היודעים לנטרל את רגשותיהם יזכו לתשומת לב יתרה.
ידע הוא כוח ובקיאות והתמצאות במדורי הכלכלה ובחדשות שוק ההון היא דרישה הכרחית לעובדים בשוק ההון. דאגו להבין מה קורה בשוק וגם מה קורה במשרד וממי כדאי ללמוד.
עבודה בשוק ההון יכולה להיות רווחית אפילו יותר מעבודה בשוק ההיי טק. אמנם התחרות קשה והאחריות רבה ושוחקת, שעות העבודה ארוכות ומתישות, אך התגמול עולה ככל שהביצועים טובים יותר, ואיתם גם הבונוסים.

 

 

המידע הנ״ל באדיבות מיכה אזולאי, רו״ח – www.azoulay.co.il

 

 

אין במידע המופיע במזכר זה משום חוות דעת ו/או ייעוץ משפטי ו/או המלצה מקצועית.

המידע המופיע במזכר זה הינו מידע כללי בלבד והשימוש במידע זה הינו באחריותו הבלעדית של המשתמש במידע.